8 sierpnia 2023

Premiera filmu „Warmiński”

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza zapraszają 20 września o godz. 19:00 na Scenę Główną Teatru Ateneum na premierowy pokaz filmu „Warmiński” w reżyserii Ewy Hevelke i Michała Januszańca.

„Warmiński” to film o legendarnym reżyserze i dyrektorze, człowieku wielkiej klasy, wyjątkowych dyplomatycznych umiejętności i bardzo skomplikowanym życiorysie. To także powojenna historia teatru Ateneum. Film pokazujący chwile jego chwały, ale i dramatycznych zawirowań; opowiada o trudnych wyborach aktorów i aktorek tej sceny wobec wyzwań kolejnych dekad komunizmu i transformacji ustrojowej lat dziewięćdziesiątych. To film o jednym człowieku i wielkiej pasji teatru, którą dzielił z wieloma osobami.

Autorami filmu są Ewa Hevelke i Michał Januszaniec. O Januszu Warmińskim i teatrze Ateneum opowiadają współpracownicy i współpracowniczki Janusza Warmińskiego oraz wybitni historycy i historyczki teatru, między innymi Andrzej Seweryn, Krystyna Janda, Michał Bajor, Emilian Kamiński, Ewa Wiśniewska, Maria Ciunelis, Artur Barciś, Marian Opania, Grażyna Barszczewska, Krystyna Tkacz, Maciej Prus, Maciej Wojtyszko oraz profesor Edward Krasiński, profesor Magdalena Raszewska, profesor Barbara Osterloff. W filmie zaprezentowano między innymi dotąd niepublikowane materiały archiwalne ze zbiorów TVP, WFDiF i Teatru Ateneum.

Film został wyprodukowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy współpracy z Teatrem Ateneum i sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.