20 stycznia 2023

Najpiękniejsze Polskie Książki na Tajwanie

W bibliotece Not Just Library mieszczącej się w Taiwan Design Museum można oglądać wystawę The Most Beautiful Polish Books. Wśród prezentowanych książek jest publikacja „Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum".

Od 17 stycznia 2023 roku w bibliotece Not Just Library mieszczącej się w Taiwan Design Museum można oglądać wystawę The Most Beautiful Polish Books. Wystawa została zorganizowana przez Taiwan Design Research Institute we współpracy z Polskim Towarzystwem Wydawców Książek (PTWK) i przy wsparciu ze strony Polskiego Biura w Tajpej. 

Jej kuratorami są Sasson Kung, ekspert w dziedzinie europejskiego projektowania graficznego oraz Jessie Chen, wydawczyni graficznego magazynu „Circle”. 

W ramach wystawy publiczności na Tajwanie zostaną zaprezentowane książki nagrodzone i wyróżnione w konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki 2021, 62. edycji konkursu organizowanego przez PTWK od 1957 roku. 

Jak piszą kuratorzy Jessie Chen i Sasson Kung: „Imponujący wybór książek zgromadzonych na wystawie jest nie tylko najpiękniejszy, ale i najbogatszy jaki przybył do biblioteki z jednego kraju na świecie w ostatnich latach. Obejmuje zbiór 49 nagrodzonych i wyróżnionych tytułów w konkursie PTWK Najpiękniejsze Polskie Książki 2021 oraz książki projektu Ryszarda Bienerta, w tym cztery publikacje nagrodzone w konkursie Best Book Design from all over the World. Ponad 60 tytułów przebyło daleką drogę, aby znaleźć się na wystawie w bibliotece Muzeum. Książki te prezentują szeroki wachlarz tematów związanych z polską historią, sztuką, muzyką, teatrem, filmem i problematyką społeczną, a także pokazują mistrzostwo w sztuce edytorskiej, wizualnej i graficznej”.

„Taiwan Design Museum organizuje międzynarodowe wystawy książek od 2011 roku. Dotychczas w bibliotece Not Just Library pokazano wystawy konkursów najpiękniejszych książek ze Szwajcarii, z Francji, Austrii, Niemiec i Niderlandów. Ogromnie się cieszymy, że obecnie możemy w tak obszerny sposób pokazać najlepiej zaprojektowane książki z Polski. Organizatorzy i kuratorzy wystawy z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem analizowali polskie projektowanie graficzne, nie tylko sam konkurs, od którego rozpoczęliśmy nasze rozmowy” – komentuje Magdalena Frankowska, komisarka konkursu Najpiękniejsze Polskie Książki.

Wystawa zawiera również część prezentującą wyniki konkursu „Najładniejsze okładki książek Stanisława Lema” zorganizowanego przez PTWK i Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza. 

Wystawę można oglądać do 19 marca 2023 roku. 

W tym czasie, w dniach 30 stycznia – 5 lutego odbędą się w Tajpej Międzynarodowe Targi Książki (Taipei International Book Fair), na których Polska będzie gościem honorowym. 

---------------------------------------

Wystawa The Most Beautiful Polish Books

Miejsce: Not Just Library, Taiwan Design Museum

Termin: 17 stycznia – 19 marca 2023

Organizatorzy: Not Just Library i Taiwan Design Research Institute

Partner: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek (PTWK)

Współpraca: Polskie Biuro w Tajpej, Ryszard Bienert, Fundacja Taipei Book Fair

Źródło: ptwk.pl